Навігація
  • UA
  • EN
  • Сучасні проблеми проєктувані BIM-технологій в Україні

    Сучасні проблеми проєктувані BIM-технологій в Україні

    Незважаючи на просування та вдосконалення у проєктуванні промислових та інших галузях, проєктні інститути та компанії для розрахунку користуються правилами визначення вартості проектно-вишукувальних робіт для будівництва, що здійснюється на території України ДБН Д.1.1-7-2000.

    З кожним роком, протягом більше ніж 20 років, компанії вдосконалять свою роботу застосовуючи нові програми для розрахунків та проєктування об’єктів. І за цей час був великий стрибок розвитку та надійності у цьому напрямі. Програмне забезпечення не лише допомагає компанія виконувати свою роботу якісно та швидко, а й показує замовнику необхідність роботи у тій чи іншій програмі. І при прорахунку вартості робіт компанії не можуть закласти вартість для програмного забезпечення та всі витрати не компенсуються замовником.

    На 2024 рік на законодавчому рівні немає вимоги щодо обов’язкового використання BIM (Building Information Model) проєктування та розрахунків у спеціальних програмах. BIM-технології — це новий підхід до управління цифровою інформацією у будівельній галузі, який дозволяє віртуально відтворити об’єкт ще до початку його будівництва.

    На сьогодні ринок із проєктування України без BIM-технології став не конкурентним у світі. Тому що всі Європейські великі компанії або холдинги наполегливо працюють над цим показником довгий час і привабливіше виглядають на ринку праці. На даний час в галузі металургії Україні такі великі компанії як METINVEST та ArcelorMittal більше ніж 5 років використовують BIM-технології та мають свої корпоративні стандарти.

    Також варто відзначити, що BIM проєктування дозволяє більш якісно відстежувати та перевіряти необхідні обсяги матеріалів та обладнання при будівництві об’єктів, що знижує можливість маніпуляцій із вартістю будівництва об’єктів особливо при використанні бюджетних коштів.

    BIM програми покращує роботу на всіх рівнях проєктування від початкової стадії досі споруди об’єкта. Які є позитивні якості для замовника у BIM моделюванні:

    1. Швидке виконання поставлених завдань від замовника;
    2. Одночасна робота багатьох проєктних відділів та контроль;
    3. Швидке перебування колізій чи перетинів у проєкті;
    4. Відкритість та прозорість роботи;
    5. 3D візуалізація для замовника на всіх етапах роботи;
    6. Контроль закупівельних матеріалів у процесі проєктування;
    7. Зменшити вартість будівництва та оптимізувати витрати на стадії експлуатації;
    8. Використання BIM моделі на етапі експлуатації об’єкта;
    9. Замовник на початковому етапі сам вибирає програму для виконання своєї роботи.

    Виходячи з перерахованих вище переваг, можна з упевненістю сказати, що перехід на загальнодержавному рівні на використання BIM проєктування, позитивно позначиться на всіх галузях економіки України, а саме скоротить витрати та терміни реалізації проєктів, дозволить більш якісно підтримувати об’єкти в робочому стані, дотримуючись вимог BIM моделі. Збільшить можливості перевіряючих органів в аналізі правильності закладених будівельних обсягів матеріалів, тим самим зменшуючи можливості нецільового використання коштів.

    На даний час існує тільки «ДСТУ ISO 19650-1:2020 Організація та оцифрування інформації щодо будівель та споруд включно з будівельним інформаційним моделюванням (BIM). Управлінням інформацією з використанням будівельного інформаційного моделювання». До Верховної Ради України, поданий законопроєкт №6383, – «Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження будівельного інформаційного моделювання (ВІМ-технології) на всіх етапах життєвого циклу об’єктів та науково-технічного супроводу об’єктів, удосконалення процедури обстеження об’єктів, прийнятих в експлуатацію в установленому законодавством порядку». Він поданий «Комітетом з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування» та знаходиться на другому читані.

    Метою прийняття проєкту Закону України «Про запровадження будівельного інформаційного моделювання (BIM-технології) на всіх етапах життєвого циклу об’єктів та науково-технічного супроводу об’єктів будівництва, удосконалення процедури обстеження об’єктів, прийнятих в експлуатацію в установленому законодавством порядку» є створення правових умов для використання сучасних технологій будівельного інформаційного моделювання як одного з ключових інструментів для подальшого реформування, модернізації та цифрової трансформації будівельної галузі України.

    Тому пропонуємо передбачити обов’язкове проєктування з використанням BIM програм. І відповідно додати пункт для врахування вартості програмного забезпечення з правилами визначення вартості проектно-вишукувальних робіт для будівництва, що здійснюється на території України ДБН Д.1.1-7-2000.

    Виноградов Олександр Олександрович – директор та засновник компанії ТОВ «М ТЕХНОЛОГІЯ», м. Харків.